Ръчната хартия е с богатa и колоритнa историята. Правена е от памучни влакна, слама, дървесна кора, дърво или други влакнести материали. Има широко еко приложение. Свой индивидуален „характер” ценен от различни култури в продължение на векове.
Ако се върнем във времето, още преди 5000 години по долината на река Нил в Египет, ще открием следи от тънки ленти, които са били отрязвани от тревата Cyperous Papyrus. Папирусът расте около бреговете на реките, в спокойно течащите води. Прилича на тръстиката и може да достине 1.5 фута дължина.
За направата на документ външните слоеве на стеблото се обелвали и се използвала само сърцевината. Лентите са били накисвани в мътните води на река Нил за да се напоят с влага, а след това начуквани една върху друга за да се получи тънък лист, който е бил оставян да изсъхне. В резултат листове ставали идеални за писане и е били използвана от египтяните, римляните и гърците.
Твърди се, че Цай Лун е бащата на ръчна хартия - Китай. През 105 г., по време на династията Хан, Цай Лун експериментира с няколко различни материали. Използва вътрешната част от кората на черница и влакна бамбук. Смесвал ги с вода и удрял с дървен инструмент. След това изливал сместа върху равна повърхност на едро тъкана кърпа и оставял водата да се оттече за да може листчето в последствие да се изсуши. Така той създал нещо, което по-късно било наречено хартия и се превърнал в неин създател.
Изкуството на ръчно изработената хартия постепенно напуснало пределите на Китай. Първоначално се отправило към Виетнам и Тибет, а по-късно и към Корея, където производството й започнало още през 6 век. Корейски монаси Дон-чо отишли в Япония и демонстрирали знанията си в императорския дворец. По-късно хартията се отправила към Централна Азия и Персия, от които по-късно била въведена в Индия от търговиците. След това се разпространила и в Европа, където се зародила хартиената промишленост
Ръчна хартия в Корея
Индийците използвали хартия от целулозни влакна по време на трети век пр. Хр. Към днешна дата Санганер се очертава като най-големият център в Западна Индия за производството на хартия.
По време на британското управление производството на хартия е намаляло, но се е съхранило в някои от традиционните семейства в областта. По-късно изкуството на ръчно произведена хартия се съживява под вдъхновението на Махатма Ганди. Той направил демонстрация на това изкуството на конгрес състоял се през 1938 година.
Няма коментари:
Публикуване на коментар